Istota Taijiquan według Mistrza Tsu

Na przestrzeni dziejów Tai Chi nie pozostało wolne od przekłamań, błędnych wyobrażeń i przeinaczeń. Dlatego warto zapoznać się z opinią niebywałego Mistrza Tsu, który w kilku słowach stara się ukazać istotę sztuki jaką jest Taijiquan.

„Tai Chi jest jednym z wielu fizycznych przejawów Ścieżki Tao (drogi dao). Praktykujący sztukę Tai Chi Chuan, którzy trenują pod okiem niedoświadczonych lub niekompetentnych nauczycieli są skazani na dalsze przekazywanie wadliwych systemów nowicjuszom nieświadomym zawiłości tej dziedziny. Tai Chi to nie tylko postawy i ruchy, to styl życia, który zawiera w sobie oraz wspiera w rozwoju zdrowy umysł, ciało i ducha. Ogromna siła płynie z połączenia wewnętrznego z zewnętrznym, gdy udaje się osiągnąć stan nie-ruchu. Prawdziwe Tao w Tai Chi uda się rozpoznać jedynie dzięki instrukcjom rzetelnego mistrza. Jest to bardzo istotne i wymaga wiedzy z zakresu fizyki, mechaniki, ludzkiej anatomii, zasad dynamiki Newtona i przede wszystkim zrozumienie ludzkiego umysłu oraz siły, którą można osiągnąć jedynie dzięki medytacji.

Tai Chi ma wiele wspólnego z jogą, gdzie większość ruchów i pozycji (asan) zaadoptowanych przez jogę jest zaprojektowanych tak, aby rozluźnić i uelastycznić stawy. W Tai Chi osiągamy to praktykując formę, na którą składają się płynnie powiązane pozycje. Na wyższych poziomach jogi często praktykuje się rytmiczny oddech czyli pranajamę, co Tai Chi również wykorzystuje w trakcie wykonywania formy. Jogiczna kontrola umysłu w Daharanie lub Dhyanie jest osiągana w Tai Chi dzięki różnym technikom oddechowym, które wykorzystują Dantien oraz inne punkty energetyczne na ciele. Podstawą różnicą pomiędzy jogą a Tai Chi, jest to, że ruchy ciała w Tai Chi są kreowane mimowolnie przez zewnętrzne siły na nie oddziałujące, dzięki którym to ruchom ciało jest zdolne do wytworzenia siły przeciwstawnej. Tai Chi Chuan oferuje więc nie tylko korzyści zdrowotne, ale może być również traktowane jako skuteczna sztuka walki.

W studiowaniu Tai Chi Chuan czy Pięści Wielkiej Ostateczności, jak się je czasem luźno tłumaczy, wbrew pozorom nie chodzi o wyuczenie ruchów bojowych i pozycji, które później wykorzystuje się w sytuacji walki. Chodzi tu bardziej o zrozumienie mechaniki ruchów i pracę nad ich bezwiednym wykonaniem. Tao mówi, że to co jest dokonane nie może stać się niedokonane i odnosi się do mimowolnego poruszania się, wygenerowanego przez siły oddziałujące z zewnątrz, które zostają przekierowane dzięki subtelnym ruchom. Istnieje wiele istotnych kwestii, o których należy pamiętać podczas nauki Tai Chi Chuan i wszystkie one są zawarte w tekstach klasycznych (Tai Chi Classics). Najważniejsze z nich jest opanowanie prawidłowej postawy, która umożliwia nie tylko odpowiednie zrelaksowanie, ale również zapewnia silne i niezachwiane zakorzenienie. Poprzez rozluźnienie kolan, ciężar ciała skupia się pod podbiciem stóp i wytwarza poczucie lekkości. Taka postawa sprawi, że poczujesz się niczym zwisając z sufitu na cienkiej nici. Tylko prawidłowa postawa pozwoli na wykonywanie rożnych form z gracją i płynnością ruchów. Jedynym sposobem na nauczenie się Tai Chi Chuan jest w pierwszej kolejności poznanie samego siebie i ruchów, które twe ciało jest w stanie wykonać tylko dzięki odpowiednim ustawieniom i ruchom stawów, których wykonanie nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. W końcu to oddech w rytmicznej korelacji z ruchami generuje płynne przejście od pozycji do pozycji, które z pozornie oderwanych postaw stają się prawdziwą formą i doskonałością wykonania Tai Chi Chuan.” 

Grandmaster Tsu