养生功

Yang Sheng Gong czyli kultywowanie długowieczności lub dosłownie umiejętność wspierania życia, jest nie tylko jednym z elementów medycyny wschodniej, ale określa również podstawowe etapy praktyki zarówno taijiquan, qigong jak i medytacji taoistycznej czy alchemii dan dao 丹道. Podstawowe i najczęstsze elementy, to taoistyczna joga dao yin 導引, techniki automasażu oraz zalecenia odnośnie takich aspektów codziennego życia jak oddychanie, dieta, seksualność czy sen. Osobiście, poza tymi standardowymi obszarami yangsheng, kładę również duży nacisk na ogromnie istotny w dążeniu do długowieczności bezpośredni kontakt z naturą i żywiołami. Pracując nad utrzymaniem lub powrotem do zdrowia, najczęściej skupiam się więc na poniższych kategoriach.

ODDECH: jakość powietrza, techniki oddechowe, w tym oczyszczające Tu Gu Na Xin 吐故纳新 oraz ćwiczenia Chi Kung i Taoyin, które wspomagają cyrkulację wygenerowanej w ten sposób energii.

SEN: odpowiednie miejsce i czas przeznaczony na sen, zgodny z taoistyczną nauką Feng Shui oraz wewnętrznym zegarem biologicznym opartym na wiedzy z zakresu 12 ziemskich konarów 地支; odpowiednia długość snu; sposoby wspomagania snu, w tym technika hibernującego smoka 眠龙功.

DIETA: jakość, ilość, częstotliwość i temperatura spożywanych napojów; jakość, ilość i czas spożywania posiłków; wpływ rodzajów pokarmu na kwestie energetyczne; używki; rola dziko rosnącej roślinności w codziennej diecie; zioła tonizujące, grzyby adaptogenne i naturalne suplementy; różne warianty i poziomy postów oraz głodówek zgodne z taoistycznymi zasadami Bi Gu 辟谷; dieta medialna.

SEKSUALNOŚĆ: zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa płynące z narastającej komodyfikacji oraz desakralizacji sfery seksualnej społeczeństw zachodnich jak i popularnych w niektórych kręgach przeinaczeń błędnie kojarzonych z taoistyczną kultywacją.

KONTAKT Z NATURĄ: wielorakie korzyści przebywania na łonie natury i jego wpływ na pełnię zdrowia fizycznego, psychicznego oraz duchowego; bezpośrednie wystawianie się na kontakt z żywiołami; taoistyczne sposoby wsparcia energetycznego w naturze, takie jak technika spaceru Ziran Huan Qi Fa 自然換氣法  oraz ćwiczenia harmonizujące z drzewami Ping Heng Gong 平衡功.

Osoby zainteresowane konsultacją lub nauką, któregokolwiek z wyżej wymienionych aspektów yangshenggong, proszone są o kontakt bezpośredni.