Medytacja taoistyczna – warsztat online

Wielowiekowa tradycja taoistyczna od początku prezentowała dość wyjątkowe podejście do praktyki medytacji siedzącej. Już w swych najwcześniejszych przejawach, jak shou yi, nei guan czy zuo wang, wyróżniała się komplementarnym podejściem do kultywacji nie tylko umysłu i ducha, ale również przemiany energetycznej ciała. Niejako kulminacją tych koncepcji stał się model alchemii wewnętrznej neidan, której znaczenie kulturowe z czasem przekroczyło ramy tradycyjnego taoizmu, inspirując nie tylko qigong i teorie medycyny chińskiej, ale również chociażby psychologię Jungowską.


Niestety, po części z uwagi na różnice językowo-kulturowe, a po części z powodu zachłanności materialnej niektórych osób pretendujących do bycia jej nauczycielami, rozumienie zasad medytacji taoistycznej na Zachodzie, często znacznie odbiega od tradycyjnej wykładni. Sam byłem tego najlepszym przykładem, bo dopiero mój pierwszy wyjazd do Chin unaocznił mi skalę przeinaczeń i nieprawidłowości, z którymi spotykałem się przez lata studiując te zagadnienia u zachodnich nauczycieli. Między innymi właśnie dlatego oferuję niniejszy warsztat, mając nadzieję, że uda mi się jak najrzetelniej przedstawić podstawy praktyki siedzącej medytacji taoistycznej w zgodzie z tradycyjną wykładnią oraz treścią pism klasycznych.


Nasze półtoragodzinne spotkanie rozpoczniemy od wprowadzenia teoretycznego, zawierającego techniczne instrukcje przygotowujące do praktyki, by następnie wspólnie odbyć sesję medytacji siedzącej i zakończyć ją czasem na pytania. Spotkamy się online w niedzielę 4 lutego o godzinie 18:00 we wspólnym pokoju Zoom. Warsztat nie będzie nagrywany, by zapewnić wszystkim uczestnikom pełną swobodę uczestnictwa. Dodatkowo, by nie wykluczyć potencjalnych zainteresowanych, partycypacja w warsztatach oparta jest jedynie o dobrowolną darowiznę na miarę własnych możliwości finansowych. Wystarczy tylko, że napiszesz na info@drogadao.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *